Technologia FourcePoint w ortezach DonJoy

Funkcjonalne ortezy stawu kolanowego z regulacją kąta zgięcia i 4-punktowym systemem podparcia pomogły już wielu osobom, a zainteresowanie nimi w dalszym ciągu rośnie. Jest to naturalna konsekwencja ich skuteczności, popartej badaniami naukowymi i mnóstwem zadowolonych pacjentów.

Technologia FourcePoint w ortezach DonJoy

Technologia 4-punktowego podporu zapewnia znaczną redukcję napięcia ACL, ale jednocześnie także ciągłe i dynamiczne obciążenie. Aby więzadła goiły się prawidłowo, potrzebne jest niewielkie napięcie, a nie jego całkowite zniesienie. Dzięki tej specjalistycznej technologii oraz unikalnej konfiguracji pasków, siła przednia działająca na piszczel zapobiega przemieszczaniu się ortezy do przodu.

Pozycja, w której kolano jest w fazie ostatnich 30° przed maksymalnym wyprostem jest dla stawu bardzo niebezpieczna. Więzadła są prawie maksymalnie naciągnięte i w związku z tym może dojść do ich zerwania, zarówno pierwotnego, jak i wtórnego. Na szczęście marka DonJoy znalazła rozwiązanie tego problemu.

Nowoczesna technologia zegarów FourcePoint wykorzystuje mechanizm sprężynowy, który charakteryzuje się stopniowo zwiększanym oporem podczas wyprostu kolana. Opór uruchamia się w pozycji minimum 25°. Zegar posiada 3 poziomy oporu, z których można wybrać ten najbardziej nam odpowiadający.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, skracany jest czas przebywania stawu w pozycji najbardziej dla niego niebezpiecznej oraz w fazie pełnego wyprostu (i jednocześnie maksymalnego naciągnięcia więzadeł). Opór zwiększa również obciążenie tylne, które orteza wywiera na kość piszczelową, dzięki czemu niwelowana jest możliwość przedniego przesunięcia zaopatrzenia. Ważną kwestią jest także fakt, że u pacjenta nie występuje szok wyprostny, gdy zastosowany jest standardowy ogranicznik 10°.

Jakie rodzaje ram i zegarów można spotkać w ortezach funkcjonalnych marki DonJoy?

Ramy:

  • obniżona (swooping)
  • standardowa

Zegary:

  • STANDARD

Jest stosowany przy złożonej niestabilności ACL, PCL, LCL i MCL. Doskonale dopasowuje się do naturalnej motoryki stawu.

  • DROP LOCK

Sprawdza się przy uszkodzeniu mięśnia czworogłowego uda oraz w zespole post-polio. Posiada system sprężynowy, który automatycznie hamuje staw kolanowy, gdy pacjent osiągnie pełny wyprost.

  • FOURCEPOINT

Mechanizm oporujący godny polecenia dla uszkodzeń ACL. Niweluje szok, który może pojawić się w związku z wyprostem kolana.

  • OA

To zawias wieloosiowy połączony z teleskopowymi poduszkami kłykciowymi, co pozwala na dodatkowe odciążenie od 1 do 7 stopni.

Poniżej znajdują się przykładowe produkty marki DonJoy, które dostępne są w naszym sklepie internetowym.

Orteza stawu kolanowego Defiance

Jest najbardziej zaawansowanym technologicznie aparatem stabilizującym staw kolanowy. Posiada najwyższy stopień stabilizacji, który jest możliwy do uzyskania dzięki systemowi 4 – punktowego podporu. Orteza obejmuje goleń i udo, posiada regulację kąta zgięcia i wyprostu, dzięki czemu każdy może dostosować ortezę do swoich indywidualnych potrzeb.

Kiedy warto wspomóc się ortezą stawu kolanowego Defiance? Jest ona szczególnie polecana do stosowania profilaktycznie w sportach wyczynowych, kontaktowych i wodnych. Dzięki lekkiej konstrukcji, orteza świetnie sprawdza się zarówno, gdy podejmujemy aktywność fizyczną, jak również podczas codziennego użytkowania. Warto pamiętać, że orteza wykonywana jest wyłącznie na zamówienie.

Orteza funkcjonalna z tytanu A22

Posiada opatentowany sprężynowy mechanizm (Fource Point Hinged), który wyróżnia się stopniowo zwiększanym oporem. Ma on za zadanie chronić staw kolanowy w ostatniej 30° fazie wyprostu, która oceniana jest jako najbardziej dla niego ryzykowna. Orteza jest wykonana w bardzo profesjonalny sposób. Posiada zintegrowany system pasków oraz wysokiej jakości wyściółki, które mają za zadanie neutralizować zapach i zapobiegać problemom skórnym. Stabilizator posiada także podkładki kłykciowe neutralizujące wstrząsy oraz poprawiające dopasowanie.

Jest szczególnie polecany w czasie rekonwalescencji pozabiegowej, rehabilitacji oraz profilaktyki przed zerwaniem więzadła ACL.

Orteza funkcjonalna Armor FourcePoint

Jej wyjątkowe działanie opiera się na opatentowanym systemie 4-punktowego podparcia. Połączony jest on z mocną aluminiową ramą oraz niskim profilem zegara FourcePoint. Wewnętrznie montowane paski stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

Orteza posiada blokady kąta zgięcia na poziomie: 45°, 60°, 75° i 90°, a także blokady kąta wyprostu na poziomie: 0°, 10°, 20°, 30° i 40°.

Stabilizator Armor Fource Point jest warty polecenia szczególnie przy umiarkowanej lub ciężkiej niestabilności ACL, MCL i LCL, natomiast model Armor Action – przy umiarkowanej lub ciężkiej niestabilności ACL, PCL, MCL i LCL. W naszym sklepie internetowym rozmiary takie jak XS, XXL, XXXL dostępne są wyłącznie na zamówienie.

Orteza Fullforce z zegarem FourcePoint

Ten model to kolejny przykład profesjonalnego zaopatrzenia ortopedycznego stawu kolanowego. Tak jak w przypadku poprzednich stabilizatorów, jej wysoka skuteczność oparta jest na opatentowanym systemie 4-punktowego podporu i zegarze FourcePoint. Orteza posiada silną i zarazem lekką ramę wykonaną z aluminium oraz ramę elastyczną, którą można dopasować do kształtu ciała. Niski profil ortezy zapewnia wygodne użytkowanie.

Do wyboru są dwie wersje (na prawą lub lewą kończynę): standardowa lub krótka z zegarem FourcePoint. W każdej ortezie występują blokady kąta zgięcia na poziomie: 45°, 60°, 75° i 90°. Możliwe jest również wykonanie blokad kąta zgięcia na indywidualne zamówienie (0°, 20°, 30°). Blokady kąta wyprostu w ortezie występują na poziomie: 0°, 10°, 20° (10° jest zainstalowane fabrycznie). Praktycznym dodatkiem są obrotowe paski oraz wykończenia z włókna węglowego. Orteza zalecana jest do użytkowania w ciężkiej niestabilności ACL, MCL i LCL.

Zakup specjalistycznej ortezy to często większy wydatek, ale poniesiony koszt zwróci się nam i to z nawiązką. Dzięki dobrze dobranemu stabilizatorowi, zadbamy o bezpieczeństwo więzadeł stawu kolanowego, co przełoży się bezpośrednio na szybszy powrót do formy. Należy pamiętać, że niedokończone leczenie i rehabilitacja, niestety mocno daje się we znaki w przyszłości. Dlatego warto skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.