Ochrona ACL więzadła krzyżowego w kontekście badań klinicznych przeprowadzonych przez DJO

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego to jedne z najczęstszych i najpoważniejszych kontuzji stawu kolanowego, na co dzień narażonego na różnego rodzaju obciążenia. Uraz ACL kończy się często operacją stawu i rekonstrukcją uszkodzonego więzadła. Jak przebiega leczenie, jak zabezpieczyć staw kolanowy i jaka jest skuteczność 4-punktowego systemu podparcia? O tym dowiecie się z tego wpisu.

Staw kolanowy jest największym i jednocześnie najbardziej narażonym na kontuzje stawem w ludzkim ciele. Za jego stabilizację odpowiada przede wszystkim więzadło krzyżowe przednie, tj. ACL (ang. anterior cruciate ligament). To właśnie ono najczęściej ulega uszkodzeniom, które często wymagają leczenia operacyjnego. Jego przerwanie bądź nadmierne rozciągnięcie prowadzi do niestabilności kolana, które jest nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim uniemożliwia uprawianie sportu, a często także ogranicza normalne funkcjonowanie na co dzień. Zmiany te mogą być również przyczyną dolegliwości bólowych oraz rozwoju zwyrodnień.

Urazy więzadła krzyżowego przedniego – garść statystyk

Problem z uszkodzeniami ACL jest coraz bardziej powszechny. O rozmiarze zjawiska świadczą chociażby poniższe statystyki:

 • 1 na 5 sportowców po rekonstrukcji ACL doznaje ponownych urazów
 • 1 na 1000 mieszkańców Polski doświadczył urazu ACL.
 • Aż połowa wszystkich urazów więzadła krzyżowego przedniego dotyczy osób w wieku 15-25 lat.
 • Na urazy ACL bardziej narażone są kobiety (od 2 do 10 razy bardziej niż mężczyźni).
 • Odsetek ponownych urazów zrekonstruowanego kolana wynosi 5%-10%.
 • Strach przed ponownym urazem stanowi przeszkodę do powrotu do sportu

Leczenie uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego

Więzadło krzyżowe przednie nie posiada zdolności samoistnej regeneracji, dlatego w większości urazów konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie autoprzeszczepu, czyli zastąpienie uszkodzonego więzadła inną tkanką pobraną od pacjenta (zazwyczaj ze ścięgien).

Badania nad gojeniem przeszczepu wykazały, że największa podatność przeszczepu na urazy przypada na 6-8 tydzień po operacji. Pomiędzy trzecim a dwudziestym tygodniem po operacji rozpoczyna się proces rewaskularyzacji. Dopiero w 12 tygodniu po operacji dochodzi do remodelowania oraz proliferacji kolagenu. Dlatego też, dla zapewnienia możliwie najbardziej efektywnego procesu gojenia, zalecana jest ochrona przeszczepu więzadła krzyżowego przedniego za pomocą ortezy przez 24 tygodnie po operacji.

Ostateczna siła przeszczepu stanowi 67% siły zdrowego więzadła krzyżowego przedniego.

Jak zapewnić skuteczną ochronę ACL?

W okresie gojenia ACL konieczne jest zapewnienie maksymalnej ochrony przeszczepowi więzadła kolanowego przedniego, by zapobiec ponownemu urazowi. Badania kliniczne pokazały, że ortezy DonJoy z 4 punktami nacisku pozwalają zabezpieczyć ACL przed niebezpieczeństwami związanymi z niestabilnością stawu kolanowego, zbyt wczesną bądź zbyt intensywną rehabilitacją po przeszczepie i nie tylko. Chronią też staw kolanowy przed uszkodzeniem związanym z aktywnością fizyczną, a także zabezpieczają regenerujące się po operacji tkanki miękkie. Co więcej, sprawdzają się również w profilaktyce, zapobiegając dalszym urazom stawu kolanowego.

Potwierdzona badaniami skuteczność ortez DonJoy z 4 punktami nacisku

Przeprowadzone obserwacje i analizy wykazały, że orteza DonJoy z systemem 4-punktowego podparcia zmniejsza przeciążenie więzadła krzyżowego przedniego o przynajmniej 50%. Dodatkowo, poprawia propriocepcję i kontrolę nerwowo-mięśniową, a także symetrię chodu.

Badania kliniczne wykazały, że 4-punktowa biomechaniczna konstrukcja DonJoy® zapewnia wysoki poziom stabilności kolana z uszkodzonym więzadłem krzyżowym przednim oraz zapobiega translacji przedniej kości piszczelowej.

Ortezy DonJoy oparte są na systemie 4-punktowego podparcia, tzn.:

 • Punkt 1 – umieszczona na tylnej stronie łydki dolna część ramy podtrzymuje kość piszczelową.
 • Punkt 2 – umieszczona na przedniej części uda górna część ramy stabilizuje kość udową.
 • Punkt 3 – idący przez tylną część uda pasek popycha do przodu kość udową.
 • Punkt 4 – umieszczony w przedniej stronie piszczeli pasek zapewnia redukcję napięcia ACL oraz stałe, dynamiczne obciążenie.

System 4-punktowego podparcia + technologia FourcePointTM

Firma DJO opracowała zegar FourcePointTM, tj. mechanizm chroniący ACL w fazie najbardziej narażonej na zerwanie więzadła (ostatnie 30 stopni wyprostu kolana). Jest to zawias wyposażony w 3-stopniowy system oporu (z możliwością jego wyłączenia w razie potrzeby). Opór ten odgrywa 3 kluczowe role, tzn.:

 • redukuje wstrząs towarzyszący wyprostowaniu stawu,
 • wspomaga działanie 4 punktów nacisku w zapobieganiu translacji kości piszczelowej (poprzez stopniowe zwiększanie tylnego nacisku na nią),
 • skraca czas, w jakim kolano pozostaje w pozycji bliskiej pełnego wyprostu bądź w pozycji “niebezpiecznej”.

Zawias FourcePoint wraz z konstrukcją 4 punktów nacisku pasków i mankietów tworzy wygodną ortezę DonJoy. Jak potwierdziły badania, nie tylko zapewnia stabilność kolana u osób z urazem więzadła krzyżowego przedniego, zmniejsza intensywność oddziałujących na staw kolanowy przednich sił ścinających i zapewnia maksymalną ochronę gojącego się przeszczepu ACL. To również wsparcie profilaktyki urazów stawów podczas uprawiania sportu.

Warto zaznaczyć, że zawias FourcePoint znacznie poprawia biomechanikę dolnej części nogi – aż 50% efektów treningowych utrzymuje się przez 4 tygodnie. Potwierdza to pozytywny transfer umiejętności oraz schematu ruchów ochronnych po zakończeniu treningów z wykorzystaniem ortezy DJO.

Technologia FourcePoint w ortezach DJO

DonJoy proponuje bogaty wybór ortez wykorzystujących technologię FourcePoint oraz 4-punktowy system podparcia:

 • Armor FP – zalecana w przypadku zarówno umiarkowanej, jak i ciężkiej niestabilności, przeznaczona dla sportowców bardzo aktywnych; wykonana jest z wysokiej jakości aluminiowej ramy (bardzo wytrzymałe aluminium lotnicze),
 • A 22 – wykonana z tytanu na specjalne zamówienie z uwzględnieniem indywidualnym pomiarów pacjenta,
 • Defiance – wykonywana wyłącznie na indywidualne zamówienie pacjenta; polecana szczególnie pacjentom uprawiającym kontuzjogenne sporty,
 • FullForce – wykonana z elastycznej, aluminiowej ramy; zalecana pacjentom z umiarkowaną oraz ciężką niestabilnością,
 • Playmaker II – przeznaczona dla pacjentów z łagodną niestabilnością.