Jaką ortezę stawu kolanowego wybrać, aby nie rezygnować z aktywności fizycznej latem?

Lato w pełni. W końcu przyszedł czas na korzystanie z jego uroków! Szczególnie sprzyja temu wakacyjny wyjazd lub nawet przedłużony weekend. Piesze wędrówki, jazda na rowerze, rolkach, Nordic Walking, granie w tenisa czy w siatkówkę na plaży. Wybór aktywności fizycznych, jakie możemy podjąć latem jest naprawdę imponujący. Co jednak, gdy przeszliśmy kontuzję i obawiamy się, jak te wszystkie przygody wpłyną na staw kolanowy?

Na szczęście nie pozostaje nam tylko leżenie na plaży, ale trzeba koniecznie wiedzieć, jak rozsądnie podejść do sprawy, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Aby móc cieszyć się latem i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, warto zawczasu się do tego przygotować. Remedium na obawy dotyczące kontuzjowanej kończyny i tego, jak zniesie ona zwiększoną aktywność fizyczną, jest właściwe zaopatrzenie ortopedyczne. Dzięki niemu będziemy mogli pozwolić sobie na więcej, bez efektów w postaci nawrotu dolegliwości bólowych.

Pierwszą propozycją jest orteza funkcjonalna z tytanu A22. Jest oparta na opatentowanym sprężynowym mechanizmie Fource Point Hinged. Jego cechą charakterystyczną jest stopniowo zwiększający się opór, który chroni kolano w najbardziej ryzykownej pozycji, czyli w ostatnich 30° fazy wyprostu. Orteza posiada wysokiej jakości wyściółki neutralizujące zapach i zapobiegające pojawieniu się problemów skórnych. Za niwelowanie wstrząsów, jak również za poprawę stabilizacji i dopasowania do kończyny, odpowiadają podkładki kłykciowe oraz aerodynamiczny zintegrowany system pasków. Stabilizator nie ogranicza swobody ruchów podczas aktywności fizycznej. Perfekcyjnie spełnia swoje zadanie, nie przeszkadzając użytkownikowi w rekreacji. Orteza A22 będzie przydatna osobom, które miały doświadczenia z częściowym uszkodzeniem lub całkowitym zerwaniem więzadeł. Warto chronić je podczas bardziej wymagających aktywności, aby nie doszło do odnowienia kontuzji. Badania wykazują, że osoba, która raz zerwała więzadło ACL, ma aż 15 razy większe ryzyko powtórnej kontuzji! Z tego powodu należy szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, nie rezygnując jednocześnie z aktywnego wypoczynku.

Kolejną pozycją, przy której warto się zatrzymać, jest orteza stawu kolanowego 4-Titude Short z zegarem Hinged. Posiada ona opatentowany system 4 punktów podparcia. Została wykonana z aluminium, dzięki czemu jest lekka i komfortowa w użytkowaniu. Orteza ma poduszki kłykciowe, a także w wygodny i prosty w obsłudze system zapinania, przy użyciu numerowanych pasków. Stabilizator posiada blokady kąta zgięcia na poziomie: 0°, 20°, 30°, 45°, 60°, 75° i 90° oraz blokady kąta wyprostu na poziomie: 0°, 20°, 30° i 40°. Rama została zabezpieczona kratonem, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ortezę podczas pływania na basenie czy w jeziorze. Stabilizator stawu kolanowego 4-Titude Short polecany jest osobom, które zmagają się z brakiem stabilizacji stawu kolanowego (umiarkowana i ciężka niestabilność ACL, MCL, LCL), a także tym, którzy przeszli zabieg operacyjny po jego urazie.

Zachęcamy do przyjrzenia się również ortezie stawu kolanowego Reaction Knee Brace. Posiada specjalne elastomerowe membrany, które redukują dolegliwości bólowe poprzez rozłożenie obciążeń w kolanie. Membrany podczas ruchu rozciągają się, po czym wracają do swojego pierwotnego kształtu. Stabilizator dopasowuje się ściśle do kończyny, nie wpływa to jednak na obniżenie komfortu użytkowania, a wręcz przeciwnie: pacjenci mówią często, że czują, iż mają „pewniejszą nogę”. Wstrząsy występujące podczas ruchu są pochłaniane, zmniejsza się także ból w stawie kolanowym. Kontrola neuromięśniowa podczas zgięcia i wyprostu ulega znacznej poprawie. Ortezę stawu kolanowego Reaction Knee Brace polecamy do stosowania m.in. w ogólnych bólach stawu kolanowego (przeciążenia, zwyrodnienia, stany po przebytych kontuzjach), w chondromalacji rzepki, chorobie Osgooda-Schlattera, tendinopatii ścięgna mięśnia czworogłowego (tzw. „kolano skoczka”) lub więzadła rzepki.

Ostatnią propozycją jest stabilizator stawu kolanowego Legend SE4 znanej marki DonJoy. Obejmuje goleń i udo z regulacją kąta zgięcia i wyprostu. Ma szerokie zastosowanie profilaktyczne. Efektywnie chroni staw podczas aktywności fizycznej, m.in. w sportach kontaktowych i wodnych. Orteza posiada posiada zegar standard Hinged, a taże prosty w obsłudze system zapinania z numerowanymi paskami. Rama zabezpieczona jest kratonem, co pozwala na użytkowanie również w wodzie. Szczególnie polecamy stabilizator kolana firmy DonJoy wszystkim osobom, które nie mają odpowiedniej stabilności stawu kolanowego, przeszli operacje po jego urazie lub też zmagają się z niestabilnością ACL, PCL, MCL, LCL (od umiarkowanej do średniej).

Zamiast rezygnować z licznych możliwości czynnego wypoczynku w okresie letnim, warto znaleźć profesjonalne zaopatrzenie ortopedyczne. Aktywność fizyczna (odpowiednio dobrana) leczniczo wpływa na nasz organizm. Wzrasta m.in. odporność czy siła mięśniowa, a zmniejsza się za to ilość tkanki tłuszczowej i możliwość zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę i wiele innych. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór stabilizatorów, których efektywność została potwierdzona badaniami. Służymy radą przy wyborze tej właściwej, lato czeka!