Kontuzja i ból kolana a jazda na nartach – jak zabezpieczyć kolano podczas jazdy na nartach?
Podczas jazdy na nartach dość często dochodzi do różnych kontuzji, między innymi stawu kolanowego. Jest to związane z niezwykle urazowym charakterem tego sportu. Pomiędzy narciarzami zdarzają się niekontrolowane zderzenia i upadki, do których dochodzi przy skręconym czy przeprostowanym kolanie. To właśnie kontuzje stawu kolanowego należą do najliczniejszych, w przypadku tego sportu, i mogą skutecznie ograniczyć naszą sprawność ruchową na wiele miesięcy.
Z tego artykułu dowiecie się, na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem zabawy na stoku oraz co możemy zrobić, gdy uraz jednak się nam przytrafi. Przeczytacie również o ortezach stawu kolanowego dla narciarzy, które można stosować także podczas jazdy jako niezwykle cenną profilaktykę. Zapraszamy do lektury!
Uraz kolana na nartach – do jakich kontuzji tego stawu dochodzi najczęściej?
Do najczęstszych urazów stawu kolanowego na nartach należą uszkodzenia łąkotek, zwichnięcia rzepki, naderwanie lub całkowite zerwanie więzadeł krzyżowych czy pobocznych. W wyniku kontuzji często pojawia się przeszywający ból, obrzęk stawu, krwiak i ograniczenie ruchomości. Jednak nie jest to regułą – są osoby, które bez problemu mogą dalej kontynuować wykonywaną właśnie czynność, nieświadomi, że właśnie doszło do urazu.
Niektórzy nie chcą rezygnować z wykupionego karnetu i decydują się na powrót na stok już następnego dnia. Jest to oczywiście niewskazane, ponieważ może dojść do jeszcze większych uszkodzeń.
Po powrocie z urlopu nie zawsze zgłaszają się również do lekarza albo udają się tam dopiero wtedy, kiedy czują się niestabilnie na kontuzjowanej kończynie. Często odczuwają jej „uciekanie” podczas aktywności fizycznej czy nawet podczas zwykłego chodzenia po nierównym podłożu. Może pojawić się także „blokowanie” w stawie kolanowym, które uniemożliwia wykonywanie pełnego zgięcia i wyprostu.
Jak pomóc sobie bezpośrednio po urazie kolana?
Przede wszystkim nie wolno na siłę uruchamiać kończyny. Należy skupić się na hamowaniu procesów zapalnych, powstawaniu obrzęków oraz na działaniu przeciwbólowym. Aby uzyskać ten cel, co 2 godziny trzeba chłodzić kontuzjowany staw. Można zastosować zwykłą mrożonkę z lodówki, śnieg w woreczku, specjalne woreczki wypełnione żelem chłodzącym, które możemy kupić w aptece czy też mankiety do terapii zimnem Cryo/Cuff, które oprócz działania niską temperaturą na uszkodzone miejsce, zapewniają również odpowiednią kompresję, zmniejszając obrzęk i dolegliwości bólowe.
W przypadku mankietów Cryo/Cuff nie ma konieczności stosowania dodatkowego podkładu – mankiet jest gotowy do założenia na kończynę wkrótce po schodzeniu wody w specjalnym termosie, skąd zimna woda kierowana jest do mankietu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na inną metodę, przedmiot, za pomocą którego chcemy schładzać kończynę, kładziemy na papierowy ręcznik, chusteczkę czy cienką szmatkę. Pod żadnym pozorem nie wolno robić tego na nieosłoniętą niczym skórę, ponieważ istnieje realnie ryzyko odmrożenia tego miejsca! Nogę powinno się ułożyć się powyżej serca, w celu zmniejszenia obrzęku.
Oczywiście to tylko pierwsza pomoc, którą możemy wykonać samodzielnie. Jeśli jest taka możliwość, trzeba udać się na konsultację do lekarza. Korzystnie byłoby, gdyby lekarz założył stabilizator na kontuzjowany staw kolanowy, który pozwoli na bezpieczny powrót do domu.
W przyszłości warto zastanowić się nad dobraniem profilaktycznego stabilizatora stawu kolanowego właściwego dla narciarzy, aby ochronić kończynę przed ponowną kontuzją.
Jazda na nartach a ból i kontuzja kolana – jak je zabezpieczyć?
Poza regularnymi ćwiczeniami mającymi na celu wzmocnienie stawu kolanowego, warto pomyśleć o ortezie stabilizującej staw, zwłaszcza, jeśli w przeszłości doszło do kontuzji. Orteza nie tylko pomoże zapobiec wystąpieniu kolejnego urazu poprzez stabilizowanie stawu kolanowego, ale również zwiększy poczucie pewności i bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach po (wyleczonej oczywiście) kontuzji.
W jaki sposób dobrać odpowiednią ortezę do jazdy na nartach?
Aby właściwie dopasować ortezę kolana na narty do potrzeb pacjenta, warto skorzystać z porady specjalisty (lekarza ortopedy albo fizjoterapeuty), który w zależności od rodzaju i stopnia kontuzji, fachowo doradzi skuteczny sposób stabilizacji stawu. Aby zaopatrzenie ortopedyczne mogło spełniać swoją funkcję, powinno być starannie dopasowane rozmiarem do jego użytkownika. Zbyt luźna orteza, nie trzymająca stawu, pogłębi ryzyko kontuzji. Z kolei zbyt ciasny stabilizator spowoduje nieprzyjemny ucisk, prowadząc tym samym do otarcia skóry i zahamowania właściwego przepływu krwi.
Poniżej przedstawiono kilka modeli stabilizatorów stawu kolanowego na narty. Znajdziecie je w naszym sklepie internetowym. https://www.youtube.com/embed/Nxesx9-yNKA
Orteza stawu kolanowego Armor Standard z zegarem FourcePoint
To orteza stawu kolanowego rekomendowana dla narciarzy przez największe na świecie organizacje narciarskie takie jak US Snowboard Team i US Sky Team. Czteropunktowy system podparcia skutecznie zwiększa ochronę stawu kolanowego. Orteza posiada aluminiową ramę, która minimalizuje masę całego sprzętu. Zaopatrzona jest również w blokady kąta zgięcia na poziomie: 45, 60, 75 i 90 stopni oraz blokady kąta wyprostu na poziomie: 0, 10, 20, 30 i 40 stopni. Ważną rolę pełnią paski, które zapobiegają przesuwaniu się ortezy i rotacji przedniej kości piszczelowej.
Przeznaczona jest do stosowania w umiarkowanej lub ciężkiej niestabilności ACL (ang. anterior cruciate ligament, więzadła krzyżowego przedniego), MCL (ang. medial collateral ligament, więzadła pobocznego piszczelowego) i LCL (ang. lateral collateral ligament, więzadła pobocznego strzałkowego). Dostępna na prawą i lewą kończynę w różnych rozmiarach. Orteza stawu kolanowego Fullforce z zegarem FourcePoint
Podobny patent zastosowano w przypadku stabilizatora Fullforce z zegarem FourcePoint z blokadami kąta zgięcia na poziomie: 45°, 60°, 75° i 90° i dodawanymi na indywidualne zamówienie po rekomendacji lekarza blokadami kąta wyprostu na poziomie: 0°, 10°, 20° (10° zainstalowana fabrycznie). Dodatkowo System FourcePoint chroni staw przed nadmiernym wyprostem, dzięki sprężynowemu mechanizmowi charakteryzującemu się stopniowo zwiększającym się oporem podczas prostowania, szczególnie w najbardziej „ryzykownej fazie”, czyli 30 stopniach wyprostu kolana, kiedy więzadła są bisko maksymalnej granicy rozciągnięcia i istnieje bardzo ryzyko zerwania ACL. Orteza posiada aluminiową ramę i wykończenia z włókna węglowego, dzięki czemu zmniejszono masę stabilizatora przy zachowaniu wytrzymałości materiału. Niski profil ortezy zapewnia wygodę noszenia. Wskazana dla umiarkowanej lub ciężkiej niestabilności ACL, MCL i LCL.
Orteza stawu kolanowego Defiance
Orteza Defiance marki Donjoy to najbardziej zaawansowany technologicznie stabilizator stawu kolanowego, który wskazany jest do profilaktycznego stosowania dla narciarzy, ale także dla sportowców uprawiających sporty wyczynowe, kontaktowe i wodne. Zalecana w przypadku ciężkiej lub umiarkowanej niestabilności ACL, PCL, MCL i LCL czy osteoartroza. Orteza kolana sprawdzi się podczas jazdy na nartach, gdyż obejmuje goleń i udo, a dodatkowo posiada regulację kąta zgięcia i wyprostu. Dostosowuje się do indywidualnej budowy anatomicznej użytkownika. Jej lekka konstrukcja zapewnia wysoki komfort stosowania. Dzięki zastosowaniu 4-punktowego systemu podparcia oraz specjalnej konfiguracji pasków, siła przednia działająca na piszczel zapobiega przemieszczaniu ortezy i rotacji kości piszczelowej. Stabilizator produkowany jest w USA i wykonywany wyłącznie na specjalne zamówienie klienta po dokonaniu indywidualnych pomiarów kończyny za pomocą urządzenia CCMI Mark.
O czym warto pamiętać zanim rozpoczniemy jazdę na nartach?
Elementem, którego nie wolno nam pominąć jest bezwzględnie właściwa rozgrzewka. Początkujący narciarze często popełniają ten błąd, a zdarza się on czasem również tym bardziej doświadczonym. Nierozgrzane i nierozciągnięte struktury ciała, które są poddane wysiłkowi fizycznemu, po prostu nie są odpowiednio przygotowane do nagłych ruchów i zmieniającej się szybko pozycji ciała. Konsekwencją tego jest między innymi powstawanie urazów kolana na nartach.
Poza tym na wagę złota jest dobrze dobrany sprzęt, w którym będziemy czuć się wystarczająco dobrze i bezpiecznie. I na koniec: wiele kontuzji oraz czasem nawet bardzo poważnych wypadków, powstało w wyniku nadmiernej brawury na stokach. Nie zapomnijmy zatem o zabraniu ze sobą zdrowego rozsądku i bawmy się dobrze!