Jeśli ból nie ustępuje, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wybierze odpowiednią dla nas metodę leczenia. Należy przy tym pamiętać, że leczenie zabiegowe jest ostatecznością – wykorzystuje się je, gdy inne metody zawodzą. Wśród metod nieoperacyjnych dużą popularnością cieszą się aparaty korygujące na haluksy. Lekarze i pacjenci cenią je z uwagi na skuteczność i komfort leczenia, jaki zapewniają. Z artykułu dowiesz się, jaki aparat na haluksy wybrać.
Aparat korygujący na haluksy – czym jest paluch koślawy?
Popularne określenie haluksy odnosi się do choroby zwyrodnieniowej, której objawem jest odkształcenie dużego palca ku zewnętrznej krawędzi stopy. Deformacja ma charakter nabyty. Do czynników odpowiadających za jej występowanie zwykle zalicza się nadwagę, noszenie źle dopasowanego obuwia czy brak aktywności fizycznej. Duży wpływ na wystąpienie choroby mają również predyspozycje genetyczne – szacuje się, że w 3/4 przypadków choroba ma charakter dziedziczny. Ryzyko wystąpienia dolegliwości rośnie wraz z wiekiem i jest większe u kobiet (nawet dziewięciokrotnie) niż u mężczyzn. Haluksom często towarzyszy silny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie – w skrajnych przypadkach ból uniemożliwia normalne poruszanie się.
Aparat korygujący na haluksy – zastosowanie
Aparat korygujący na haluksy sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy rozwój choroby nie jest jeszcze na tyle poważny, by skorzystać z operacyjnej metody leczenia. Wykorzystanie urządzenia przyczynia się do ograniczenia dolegliwości bólowych oraz zahamowania rozwoju choroby. Należy pamiętać, że aparaty są bardzo często wykorzystywane nie tylko jako samodzielny środek korygujący, ale również pomocniczo – w trakcie leczenia pooperacyjnego – w celu utrzymania właściwej pozycji stopy i palca. Bogaty wybór skutecznych aparatów korygujących na haluksy znaleźć można w naszym sklepie internetowym.
Jaki aparat na haluksy wybrać? Wskazówki ogólne
Jeśli zdecydujemy się zakupić aparat korygujący na haluksy, powinniśmy przed wyborem zasięgnąć opinii lekarza. Pomoc eksperta jest w tym przypadku nieodzowna, ponieważ stosowanie niewłaściwego urządzenia może przyczynić się do pogłębienia dolegliwości. Warto przed konsultacją odpowiednio się przygotować, tak by móc zapytać lekarza o konkretne produkty. Może się również zdarzyć, że sam lekarz wskaże nam konkretny aparat korygujący na haluksy. Jeśli lekarz udzieli nam jedynie ogólnych wskazówek co do zakupu aparatu, należy, wybierając urządzenie, skupić się przede wszystkim na jego zastosowaniu. Najważniejsze bowiem, by zakupić produkt, który odpowiadać będzie naszym potrzebom. Przykładowo, jeśli szukamy urządzenia, za pomocą którego można zmniejszać dolegliwości bólowe w przypadku nie tylko haluksów, ale również innych schorzeń, np. metatarsalgii, powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia uniwersalnego jakim jest Actytoe Lift.
Aparat korygujący na haluksy – wskazówki szczegółowe
Jeśli dokładnie wiemy, do leczenia jakiego schorzenia chcemy wykorzystać aparat korygujący na haluksy, możemy zastanowić się nad kwestiami szczegółowymi. Powinniśmy przede wszystkim zdecydować się, czy potrzebujemy produktu do noszenia w nocy czy w dzień. Należy pamiętać, że niektóre aparaty korygujące przeznaczone są wyłącznie do nocnego użytkowania. Inne zaś możemy z powodzeniem stosować zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli poszukujemy produktu do dziennego użytkowania, powinniśmy sprawdzić, czy dane urządzenie zmieści się w bucie, a ponadto czy jest ono przystosowane do chodu. W tym miejscu możemy przejść do kwestii materiałów, z jakich wykonany został aparat. Wysoki komfort użytkowania jest niezwykle ważny – tak w nocy, jak i w dzień. Stąd preferowane są urządzenia lekkie – takie, które „pozwolą o sobie zapomnieć”. Co również ważne, jeśli chcemy uniknąć obtarć i dyskomfortu, powinniśmy wcześniej dopasować produkt lub przynajmniej wybrać takie urządzenie, które daje możliwość regulacji. Przykładem produktu zalecanego do noszenia w nocy lub podczas spoczynku jest aparat Actytoe Night. Niemniej jednak na rynku dostępny jest również uniwersalny aparat, który dają możliwość regulacji kąta korekcji – takim produktem jest nowoczesny aparat Actytoe.
Jaki aparat wybrać po leczeniu zabiegowym?
Interwencja chirurgiczna jest ostatecznością, ale jeśli schorzenie jest na tyle poważne, że zabieg jest jedynym rozwiązaniem, konieczne jest wybranie buta pooperacyjnego. Rekonwalescencja i rehabilitacja może być bolesnym procesem, dlatego odpowiednia konstrukcja buta, utrzymująca stopę we właściwej pozycji, może pomóc zmniejszyć dyskomfort. But pooperacyjny Squared Toe, przeznaczony do leczenia palucha koślawego i ochrony przodostopia, chroni opatrunek i pozwala na przepływ powietrza, a sztywna podeszwa aparatu minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i przemieszczania stopy w trakcie poruszania się, co znacznie ułatwia chodzenie.